Řízení domácnosti gesty, ověření identity pomocí hlasu a fotky, nástroj urychlující rozhodování o lékařských vyšetřeních nebo software generující matematické úlohy. Akademici vybrali 10 nejlepších IT diplomových prací z ČR a Slovenska
Tisková zpráva, 24. listopadu, Praha
Nejlepší IT diplomovou práci z České republiky a Slovenska vybírá už 11 let soutěž IT SPY, kterou pořádají české a slovenské vysoké školy ve spolupráci se společností Profinit. O titul nejlepší a nejzajímavější IT diplomky tohoto roku se letos utká 10 finalistů, které vybrala odborná porota složená z řad akademiků. Mezi finálovými diplomovými pracemi se objevují projekty, které se zabývají strojovým učením, zjednodušováním práce s velkými objemy dat, softwary, které dokáží vyhodnotit nutnost akutního vyšetření pacientů s ucpanými tepnami, poznat neoprávněného uživatele na základě pohybu myši či generovat dostatečně složité geometrické úlohy pro matematické soutěže nebo program ověřující identitu na základě hlasové stopy a krátkého záznamu obličeje.
Odborná akademická porota vybírala z 1468 diplomových prací, které letos vznikly na 16 zapojených IT fakultách českých a slovenských vysokých škol. Finálová místa si mezi sebe rozdělilo celkem devět vysokých škol. Dva zástupce získalo pražské ČVUT, po jednom pak ZČU v Plzni, Univerzita Karlova, VŠB-TU Ostrava, VUT v Brně a Masarykova univerzita. Ze Slovenska to pak jsou Univerzita Komenského v Bratislavě, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika a Technická univerzita, obě z Košic.
„Mám ohromnou radost, že se ztížené podmínky, které byly způsobeny jarní první vlnou covidu, neodrazily na kvalitě letošních diplomových prací, které jsou na velmi vysoké úrovni. Mě osobně vždy těší témata, která mají celospolečenský nebo akademický dopad. V letošním roce je to například software, který by měl výrazně pomoci kardiologům při rozhodování o závažnosti ucpání cév u pacientů. Kardiovaskulární onemocnění patří celosvětově mezi nejčastější příčiny úmrtí a tento nástroj by mohl prokazatelně pomoci lékařům zachraňovat životy. Z akademického hlediska mě zaujal software, který dokáže generovat relevantní úlohy pro matematické soutěže,“ říká profesorka Mária Bieliková, předsedkyně poroty soutěže IT SPY.
Kvalitu prací za byznysovou sféru hodnotí Bohumír Zoubek, Products & Services Director ze společnosti Profinit, která patří mezi největší české „softwarehouse” a je spoluorganizátorem soutěže: „Letošní výběr finálových prací ukazuje, že české a slovenské IT je stále na vysoké úrovni a drží krok s celosvětovými trendy, které se promítly i do jejich témat. Převládá mezi nimi orientace na strojové učení, práci s velkými daty a analytiku nebo třeba počítačovou bezpečnost. Většina prací je zaměřená na konkrétní IT problémy a přináší mnohdy nová a neotřelá řešení. Spoustu finalistů soutěže jistě čeká úspěšná kariéra a jsem přesvědčený, že o nich ještě uslyšíme.“
Soutěž IT SPY, která každoročně vyhlašuje nejlepší IT diplomovou práci z České republiky a Slovenska, se koná již po 11. Letos se jí účastní 1468 absolventů akademického roku 2019/2020 ze 14 univerzit v České republice a na Slovensku. Vítěz získá kromě akademického uznání také 1000 eur na rozvoj svého projektu. Vyhlášení proběhne během finálového online přenosu, který se uskuteční 15. prosince od 14 hodin a sledovat ho je možné na tomto odkazu. Přehled všech projektů je dostupný na webu https://www.itspy.cz/cz/galerie-nejlepsich/, kde lze hlasovat i v kategorii Cena veřejnosti pro ten nejsympatičtější projekt.