Jak si vybrat šikovné IT specialisty? Zaměstnavatelům napoví výsledky soutěže IT SPY
S tím, jak roste používání moderních technologií ve všech sférách našeho života, roste i poptávka firem po IT odbornících. Informatiků ve společnosti podle Českého statistického úřadu pomalu přibývá, přesto tvoří v počtu všech zaměstnaných osob jen 4 %. Díky masivní digitalizaci ve firmách však poptávka po informaticích roste rychleji, než kolik jich každoročně opustí školy. Kvůli rychlému vývoji informačních technologií jsou žádaní mladí IT odborníci – absolventi, kteří se dokáží rychle seznámit s novými technologiemi a adaptovat na pracovní prostředí ve firmách. Počet studentů IT oborů na vysokých školách dlouhodobě roste, loni to bylo již přes 21 tisíc lidí, tedy 7 % všech vysokoškolských studentů v ČR. Podpořit mladé informatiky má za cíl soutěž IT SPY, kterou ročně projdou 1500 až 2000 talentovaných absolventů vysokých škol. Letos probíhá již 12. ročník tohoto prestižního klání. V průběhu září nominovali ambasadoři z vysokých škol 60 diplomových prací, z nichž odborná porota během podzimu vybere finalisty, již odprezentují své práce v prosinci na finálovém večeru.
Správa databází a vývoj softwaru jsou jen některé z typických oblastí, na které hledají české firmy IT specialisty. O náročném procesu hledání odborných pracovníků ví své společnost Profinit, přední český poskytovatel ICT řešení. Čerství absolventi či odborníci s krátkou praxí zde tvoří až 50 % nově přijatých kolegů. „Profinit se prostřednictvím celé řady aktivit soustředí také na oslovování mladých informatiků. Vybraní absolventi pak mají u nás možnost zapojit se do široké palety projektů – například v oblasti vývoje aplikací a práci s Big Data – pro největší tuzemské i evropské banky a pojišťovny, ale také pro farmaceutické a telekomunikační giganty. Jde o unikátní způsob, jak získat cenné zkušenosti na konkrétních projektech při práci v týmech se zkušenými odborníky ve špičkovém softwarehouse,“ říká Bohumír Zoubek ze společnosti Profinit, která spolupořádá soutěž mladých informatiků IT SPY. „Když hledáme a posuzujeme zájemce o práci v naší firmě, je pro nás významným parametrem i případná účast uchazeče v některé z IT soutěží. Například úspěch v soutěži IT SPY je signálem o talentu a zapálení pro tento obor,“ doplňuje Zoubek.
Na druhé straně, IT odborníci si vybírají svého budoucího zaměstnavatele mj. i podle vstřícného a přátelského pracovního prostředí. Potvrzuje to například Petr Hajluk, který jako student prošel prestižní soutěží informatiků IT SPY a i díky účasti získal jako čerstvý vysokoškolák práci u přední české ICT firmy. „Přechod ze studijního do profesního života pro mě nebyl obtížný. V pracovních týmech jsem vždy narazil na ochotné kolegy, kteří mě do projektu zasvětili, takže jsem mohl být poměrně brzy plnohodnotným členem týmu. To je podle mě pro adaptaci na novém místě to nejdůležitější,“ říká Petr Hajluk.
V soutěži IT SPY z 1500 až 2000 diplomových prací vybírají ambasadoři soutěže na jednotlivých vysokých školách celkem 60 nejlepších. Z nich absolutního vítěze vybere během prosincového finálového večera odborná komise složená ze zástupců vysokých škol a firem z praxe. Vítěz si odnese finanční odměnu 1000 € a odborný kurz dle vlastního výběru v Počítačové škole GOPAS.