Žije mezi námi nový Steve Jobs? Mladé talentované informatiky z ČR a SR objevuje 13. ročník soutěže IT SPY
Jak na kybernetické útoky, digitalizaci firem, zkvalitnění zdravotní péče a řešení dalších oblastí, kde hrají počítače hlavní roli, hledá odpovědi soutěž IT SPY. Soutěžní klání nejlepších diplomových prací mladých informatiků odstartovalo 4. května 2022 svůj 13. ročník. Právě od tohoto data mohou studenti/absolventi IT oborů přihlásit ambasadorům na vysokých školách své diplomové práce a utkat se s ostatními o hlavní cenu. Každoročně se do mezinárodní soutěže hlásí okolo 1500 talentovaných mladých informatiků ze 14 předních českých a slovenských univerzit.
„Bez kvalitních mladých IT odborníků se naše společnost jen těžko obejde. Proto roste význam akcí jako je soutěž IT SPY, které představují veřejnosti nápady talentovaných čerstvých absolventů IT oborů na vysokých školách. Každý student se rozhoduje sám, kolik úsilí své diplomové práci věnuje, zda mu stačí jen splnit zadání a práci obhájit, nebo dá do své diplomky maximum a jeho práce bude startovní pozicí pro úspěšnou pracovní či akademickou kariéru. Jak jsem mohl v minulosti sledovat, tak finalisté byli prakticky ve všech případech zástupci té druhé kategorie. Při studování finálových prací jsem byl nadšen zvolenými tématy i vysokou kvalitou zpracování jednotlivých prací,“ říká Bohumír Zoubek, porotce soutěže IT SPY za společnost Profinit, která soutěž spolupořádá.
Soutěž si pro letošní rok klade za cíl nejen přizvat do soutěže další univerzity, ale také zatraktivnit ji pro ještě více mladých talentů v oboru. Letos se soutěže zapojí 7 českých předních vysokých škol a 7 slovenských univerzit.
„Kvalita přihlašovaných prací je každoročně na velmi vysoké úrovni a nezměnily to ani dva poslední covidové ročníky. Část absolventů zůstává v akademické sféře, pokračuje v postgraduálních studijních programech a věnuje se dalšímu výzkumu, kde často navazuje právě na svoji diplomovou práci. Značná část vysokoškoláků už při studiu spolupracuje s firmami, kde po studiu zahájí i svoji pracovní kariéru. Předmětem diplomové práce je pak praktické téma, inspirované reálnými potřebami firmy. Přestože se k odborné porotě složené z akademiků dostávají jen ty kvalitně zpracované diplomové práce, tak je jejich tematický záběr velmi široký. Pečlivé posouzení semifinálových a následně finálových prací je časově náročným úkolem a jsem velmi rád, že k tomu všichni porotci přistupují zodpovědně, což pouze potvrzuje vysokou úroveň soutěže. Na finalistech pak je srozumitelné představení svých prací odborné porotě během finále,“ vysvětluje předseda poroty Jiří Vokřínek z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.
Úzké propojení teorie a praxe dokazují témata vítězných prací loňského ročníku, mezi kterými byla např. diplomová práce věnovaná odhalování velmi nebezpečných kybernetických útoků pomocí metody strojového učení nebo metoda přesnější diagnostiky očních nemocí, která může pomoci včasnému odhalení zeleného zákalu, celosvětově nejčastější příčiny slepoty. Loňský ročník akce prolomil mýtus, že informatika je doménou mužů, když poprvé v historii soutěže zvítězila mladá vědkyně, Jindřiška Deckerová. Absolventka Fakulty elektrotechnické na Českém vysokém učení technickém v Praze, oslnila odbornou porotu unikátním algoritmem, který lze využít například pro řízení autonomních dronů a robotů.
Důležité mezníky soutěže IT SPY 2022:
- 4. 5. 2022 – start soutěže, začátek přijímání přihlášek
- 14. 9. 2022 – uzavření přihlášek
- 20. 10. 2022 – vyhlášení finalistů
- 22. 10. 2022 – uzavření online hlasování
- 24. 11. 2022 – finále a Slavnostní vyhlášení výsledků IT SPY 2022
Video pozvánka k 13. ročníku soutěže IT SPY: https://youtu.be/B4s0OnfQ7IU